Chcete koťátko? Maličké, roztomilé, chlupaťoučké?
Pojďte se s námi kouknout na úplný začátek, na to jak se koťátko narodí, jak roste, jak se učí a kdy si vlastně takové škvrně můžete vzít domů.
Koťata se narodí chlupatá, slepá a hluchá, ale čich i hmat jim funguje ihned. Okamžitě dokáží s neomylnou přesností najít máminy cecíky. Jsou zcela závislá na matce, získávají od ní mléko a 100% mateřskou péči.
Zhruba ve dvou týdnech se kotěti začnou otvírat očka a začíná slyšet. To je takové to batolecí období, kdy se chlupaté válečky přesunují sem a tam a začínají vnímat a prozkoumávat okolí svého pelíšku.
Samozřejmě pod neustálým dohledem kočičí mámy.
Další týden už si začínají hrát, učí se běhat, skákat a lovit. Nejčastěji ocásek mámy nebo uši sourozenců, začínají se spolu prát a lumpačit.
Na konci 4. týdne se koťata už umí sama umýt a začnou se snažit používat kočičí záchůdek.
Důležitý pro správný rozvoj kotěte je pátý až sedmý týden jeho života. V tomto období si kotě osvojuje zvyky v oblasti sociálního chování, a to nejen vůči svým sourozencům a matce, ale i vůči člověku. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o kotě v domácí péči, v útulku nebo v chovatelské stanici. Jinak bude vychovávat kotě kočka plachá venkovní a jinak kočka mazlivá domácí.
Kočka plachá naopak ujišťuje své potomstvo v nedůvěře v člověka a ostražitost před ním.
V tomto období také začíná pomalý odstav kotěte od maminčina mléka, koťata začínají přijímat pevnou masitou stravu.
Kolem 8 – 10. týdne života chlupatého klubíčka už můžeme rozeznávat jeho povahu. Koťata jsou již obezřetnější a opatrnější při získávání nových zkušeností. Jsou zcela samostatná.
Ve třetím měsíci života dětství kotěte pomalu končí. Kočičí mámy dobře ví, že jejich potomstvo se už o sebe dokáže postarat, má vytvořeno všechny návyky, má vštípeno vše důležité pro "kočičí život", má základy ve vztahu k jiným kočkám, zvířatům a člověku.
A proč to všechno připomínáme?
Je jaro a bude všude plno koťat, plno lidí bude volat do útulků, depozit a spolků, že by chtěli koťátko. Ale co nejmenší, aby si na ně zvyklo, aby si zvyklo na psa, na další kočku na…
Uvědomme si ale, že předčasný odběr malého chlupáče od maminky (např. v 5. - 8. týdnu jeho života) je pro něho i jeho mámu nejen velmi stresující, ale přináší i rizika v oblasti jeho zdraví a chování.
Kotě není připravené na samostatné fungování, chybí mu máma a sourozenci a velmi těžko se vyrovnává s takovou změnou. A věřte, že ani vaše 150% péče mu mámu nenahradí.
Tím pádem se vám může stát, že místo veselého a zdravého kotěte budete mít doma nešťastnou a vystresovanou hromádku neštěstí. S tím se pojí i to, že kotě bude možná nečistotné, bude mít zažívací či jiné zdravotní problémy a poruchy chování.en iyi seo uzmani
Lidské miminko od mámy také neodchází ve chvíli, kdy začně samo jíst nebo chodit.
Minimální věk odběru kotěte od matky BY MĚL být ve věku 12 týdnů, tj. minimálně 84 dnů od narození.
Ano, samozřejmě pokud má kočka v útulku 5, 6 nebo i více koťat, má jich už v jejich 3 měsících plné zuby, a když se kotě umístí o dva týdny dřív (optimálně se sourozencem nebo k další kočcce - pozn. red.), není to pro něho už stresující a v pohodě to zvládne.
Tuto věkovou hranici však vnímáme jako opravdové minimum pro odběr kotěte. Ale vzít kotě od mámy v 6, 7 či 8 týdnech…?!
Zodpovědný útulek či chovatel nedá kotě dříve, než je napsáno výše. A pokud ano, je třeba se nad tím zamyslet. Takový člověk porušuje nejen zákony (např. 246/1992 sb. Zákon na ochranu zvířat proti týrání), ale jasně dává najevo, že mu na zvířeti nezáleží.
Zodpovědný budoucí majitel koťátka si takového prcka prostě nevezme. Tak buďme trpěliví a neberte kotěti mámu dřív, než je nutné. Vyplatí se to.
V článku byla použity fotografie kočičích miminek, která se aktuálně (květen 2017) nacházejí v péči spolku Pozor kočka. K odběru budou v polovině srpna. Na posledním obrázku je odrostlé kotě, aktuálně půlroční Gábi, která "socializační fázi" strávila vyhozené venku, a tudíž zůstává plachá. Найк дисконт
osmrtnice
smrtovnice
osmrtnicama ljubuški
umrli ljubuški
osmrtnice grude
smrtovnice bihac
umrli
smrtovnice sarajevo