|
|
Leptospiróza - proč vakcinovat?
Leptospiroza patří mezi celosvětově rozšířené bakteriální infekce psů a koček a jedná se o velmi nebezpečnou zoonozu, tedy onemocnění přenosné na člověka.
Leptospiroza patří mezi celosvětově rozšířené bakteriální infekce psů a koček a jedná se o velmi nebezpečnou zoonozu, tedy onemocnění přenosné na člověka. Hostiteli tohoto onemocnění jsou v Evropě především volně žijící hlodavci a ježci. K nakažení dochází přímým kontaktem s močí nakaženého zvířete nebo infikovanou vodou, vegetací... Příznivým prostředím umožňujícím přežívání leptospir jsou stojaté nebo mírně tekoucí povrchové vody. Inkubační doba se pohybuje nejčastěji od 7 do 12 dnů. Od 4. dne po infekci se leptospiry objevují v krvi. O závažnosti onemocnění rozhoduje schopnost imunitního systému jedince se bránit, virulence patogena a infekční dávka.
Průběh onemocnění může být perakutní, což je vzácná forma onemocnění, kdy jedinec velmi rychle uhyne v důsledku šoku a poruchy srážení krve (DIC).
Nejčastěji se diagnostikuje akutní forma. Typický je náhlý nástup apatie (únava), anorexie (inapatence) a zvracení. Dále se přidávají gastrointestinální (trávicí) problémy, selhání ledvin a s tím související vředy v dutině ústní...Vzhledem k postižení jater se objevuje ikterus (žloutenka). Nejsou výjimkou nervové příznaky (meningitis, encephalitis), poruchy srážlivosti krve, postižení očí...
Chronická forma se u pacientů projevuje velmi nespecificky, např. jen zvýšenou teplotou.
Stejně jako toto onemocnění se může projevovat řada dalších onemocnění, ať již infekčních – psinka, parvoviróza, infekční hepatitis, jiné infekční postižení jater a ledvin, salmoneloza, ehrlichioza… nebo neinfekčních – neoplazie (nádor), akutní pankreatitis (zánět slinivky), cizí těleso uvízlé v trávicím traktu….
Diagnostika vychází z anamnézy (nedostatečná vakcinace, kontakt s hlodavci), klinického vyšetření a z laboratorního vyšetření. Praktický význam má sérologický průkaz tohoto patogena.
Terapie – onemocnění leptospirózou je velmi často smrtelné, neboť dojde k vážnému poškození organismu. Vlastní onemocnění leptospirózou se řeší antibiotickou terapií. O přežití pacienta ale rozhoduje stupeň poškození a selhání ledvin, poruchy srážení krve a selhání jater. Jedná se o pacienty, kteří musí být dlouhodobě hospitalizováni, denně monitorováni a jejich prognóza je velmi nejistá. Lidé by měli omezit kontakt s močí pacienta a pracovat v rukavicích.
Pokud se tímto onemocněním nakazí nevakcinovaný jedinec, průběh onemocnění bývá velmi vážný a často letální. Vakcinovaný jedinec se s příp. infekcí popere lépe a ve většině případů trpí jen lehkými příznaky.
Jedinou možnou prevencí a snížení rizika závažného onemocnění je v současné době pouze vakcinace. Očkování proti leptospiroze je nutné každý rok opakovat.
^ zpět k článku
|
|
|