“… a když jdete do lesa, vezměte si pevné boty a dlouhé kalhoty, nejlépe zakončené gumou. Klíšťata jsou nebezpečná!”
Člověk nemusí být ani paranoidní vlivem vyděračských reklam („Jedna dvě, klíště si jde pro tebe!“), aby mu bylo jasné, že klíšťata nejsou milým společníkem vhodným k posezení nad čajem o páté. Dvounožec může do lesa vyrazit vyzbrojen holínkami a šusťákovou soupravou s dlouhým rukávem a nohavicí, co ale zbývá kočkám, zvlášť když to mají do lesa, co by kamenem dohodil?
Přišlo mi, že ochranu zvířat proti klíšťatům řeší každý majitel zvířete, a dost mne vykolejilo, když jsem zjistila, že tomu tak není. Vím, že spousta lidí své čtyřnohé kamarády pravidelně neodčervuje, přesto jsem byla stran protiklíštěcí ochrany optimistická. Myšlenkové pochody šly tím směrem, že zatímco na parazity vyskytující se ve zvířecím trusu narazí majitel zvířete málokdy, klíšťata jsou vidět. A občas jsou nepřehlédnutelná :-/
Jako každý chovatel , který má mozek v hlavě, jsem i já řešila jak před klíšťaty ochránit své čtyřnohé svěřence. Poté, co jsem se seznámila s výhodami , nevýhodami a cenou sprejů, spot-on preparátu a antiparazitních obojků, jsem se přiklonila k obojkům. (Vynechala jsem variantu „nepouštět kočky ven“ a také „denně parazity vytahovat“.) Podělím se s vámi o zkušenosti s používáním dvou typů obojků a poukázat na odlišnosti mezi nimi, které při pohledu na zavřenou krabičku nemusí být váhajícímu kupci zřejmé.
Při vybírání obojku pro mne byla důležitá garantovaná doba ochrany proti klíšťatům a bezpečnost obojku pro zvíře a jeho okolí (existují totiž obojky, na jejichž příbalovém letáku stojí, že by zvíře jimi opatřené nemělo mít přístup do postele). Mezi vítězi mého „výběrového řízení“ se umístily obojky Beaphar, jež jsem nakonec, motivována letákovou akcí nejmenovaného obchodu s chovatelskými potřebami, také zakoupila. Za 100 Kč / kus jsem vybavila svá zvířata obojky Beaphar S.O.S. Firma Beaphar vyrábí ještě obojky na přírodní bázi (Bio Band), před kterým mne obsluha ve zverimexu varovala, a obojky DIAZ.
S.O.S. Flea & Tick Collar
Obojek S.O.S je 35 cm dlouhý, bílé barvy. Účinnou látkou je tetrachlorvinphos (TCVP). Je voděodolný, působí 8 měsíců proti blechám a 4 měsíce proti klíšťatům (z čehož plyne, že chce-li majitel chránit kočku po celou sezónu výskytu klíšťat, musí investovat do minimálně dvou obojků ročně). Ochrana proti parazitům se aktivuje zataháním za konce obojku. Nástup účinku má být okamžitý, aspoň dle paní zverimexové.
Beaphar S.O.S. Flea & Tick Collar
Obojek S.O.S. je zhruba centimetr široký, s bezpečnostní sponou, která se při silném trhnutí otevře (např. zachytí-li se zvíře při stromové expedici obojkem o větev). Obojek se poměrně snadno instaluje, v případě odhodlání a trochy šikovnosti i na plašší a nespolupracující zvíře. Spona vybočuje z šíře obojku minimálně, na zvířeti působí obojek proporčně vyrovnaným dojmem. Bílá barva je na kočce dobře vidět a zvyšuje bezpečnost zvířete hned dvakrát – jednak zlepšuje jeho viditelnost, jednak dává najevo případným zachráncům, že zvíře někomu patří.
Moje kočky se pohybují v klíštěcím ráji – les a vysoká tráva. Nedá se říct, že by minulé léto bylo naprosto klíšťat prosté, nicméně v porovnání s kočkami nevybavenými žádnou ochranou jsme na tom byli báječně. Každá z koček přinesla zhruba dvě klíšťata do měsíce, nejvíc těm mrňavým krvesajům chutnala trojbarevka s větším podílem bílé. Napitá klíšťat působila přiotráveným dojmem, případně jsme je nalézali odpadlá a mrtvá.
Obojek S.O.S. - detail bezpečnostní spony
Rok se s rokem sešel, před dvěma týdny jsme se zbavili posledního sněhu, a bylo tedy nutno obnovit protiklíšťovou ochranu chlupaté smečky. Tentokrát padla volba na obojek Beaphar DIAZ. Přiznávám, že částečně proto, že stál v akci 99 Kč / kus (S.O.S. byl o třicet káčé dražší), částečně proto, že ochranu proti klíšťatům slibuje o 2 měsíce delší než S.O.S., tedy 6 měsíců.
DIAZ Flea & Tick Collar for cats
Obojek DIAZ je 35 cm dlouhý, tmavé barvy. Je voděodolný, působí 6 měsíců proti blechám i klíšťatům (při troše štěstí je tedy potřeba na sezónu jen jeden obojek). Účinná látka je diazinon, obojek začíná působit 2-4 dny od instalace, a jde to i bez popotahování.
Beaphar DIAZ Flea & Tick Collar for cats
Oproti výše zmiňovanému S.O.S. obojku je DIAZ tmavé barvy (černému kocourovi nejen nejde k pleti, ale vyloženě mu nesluší. S bílým obojkem věděli všichni sousedi, kdo je ten švihák, co k nim zavítal na návštěvu… takhle je to jen anonymní černá skvrna mizející v roští), ale také podstatně masivnější. I když, podstatně… ony jsou to asi 3 milimetry, o které je obojek širší než jeho bílý brácha, přesto to stačí. Působí neohrabaným dojmem a obtížně se nandává. Nedisponuje totiž bezpečnostní sponou, do které se volný konec obojku vsouval poměrně snadno, ale sponou obyčejnou. Ta značně vybočuje z celkové šíře obojku, a mastodontí dojem jenom umocňuje. Na bezpečnost zvířat je ale dbáno, a to perforací části obojku. Při zachycení se obojek prostě přetrhne, čímž se krk zvířete uvolní. Na druhou stranu: najde-li majitel následně obojek v angreštech, nemůže jej znovu zvířeti připevnit, jak to jde s obojkem S.O.S. a jeho bezpečnostní sponou.
Obojek DIAZ - detail spony
Poznámka na závěr: Zatímco bílé obojky S.O.S jsou čichově neutrální, tmavé obojky DIAZ páchnou. Dost nepříjemně (jasně, nedá se čekat, že na klíšťata zabere Chanel č. 5) a dost dlouho. Obojek je při šmajchlování cítit ještě po dvaceti dnech od instalace.
Obojek DIAZ - bezpečnostní perforace
Zatímco působení obojků S.O.S. jsem pozorovala celý minulý rok, s obojky DIAZ mám zkušenost zhruba třítýdenní. Kocour přinesl klíště jedno (mám podezření, že se zakouslo v době, kdy byl obojek na fešáka čerstvě navěšený, a tudíž pramálo účinný), výše zmiňovaná tříbarevka klíšťata dvě. Třetí kočka klíšťatům nechutná. Dnes jsme vyndávala klíšťata kočce známých, kteří péči o zvířata považují za nemístný luxus. Klíšťat přisátých jen na krku bylo 12. Soudím tedy, že obojky DIAZ fungují…
přidat do oblíbených | poslat e-mailem | vytisknout | sdílet | |
přidej komentář
| vypiš komentáře
Komentáře:
No nevím. (2013-04-29 22:46:43, Trotl) Odpovědět
Mno, osobně používám pro svoje kočičáky Foresto od fa Bayer. Pravda nestojí kilčo. Je na 7-8 měsíců. Zato klíšťata včetně blech a jiných vnějších parazitů nula. Už je dávám druhý rok. Ve výbavě i odrazky...
Foresto (2013-04-30 12:30:02, TerezaJ) Odpovědět
Jo, taky dávám Foresto. Je to drahá legrace, ale opravdu to funguje, naprostá spokojenost, celou sezonu ani jedno klíště. Na druhém místě mám effipro spot-on. Stoprocentní to ani zdaleka není, ale lepší než nic a pro kočky, které obojky ztrácí či nesnesou, moc na výběr není.
Ano, (2013-04-30 14:27:03, Alena) Odpovědět
ale co je mi platný obojek se zaručeným 8 měs.účinkem,když už opakovaně přišly moje kočičí dračice po dvou až třítýdenním nošení domů bez obojku. Raději zůstanu u levnější verze, díky za tip.
cihlový obojek (2013-04-30 22:05:07, Jitka) Odpovědět
Bohužel jsem zapomněla značku, ale je gumový, barva cihly. Má účinkovat 6 měsíců na blechy a 4 až 6 měsíců na klíšťata. Stál mě 170 Kč u veterináře...a kocourek má alergii. Začal se drbat, slezly mu chlupy na krku a začal být apatický. Týden po sundání obojku je kocourek zase OK (tedy až na klíšťata, ty už se zase zakusují) Asi tedy zůstaneme u vyndavání :-(
Bio obojek (2013-05-02 08:26:42, Katka) Odpovědět
Bohužel si nepamatuji značku, byl z těch levnějších, ale říkala jsem si: je bio, to se hodí, mají všechno bio, tak proč ne obojek... Kocouři smrděli 2 týdny jako citron, co celý večer popíjel Mojito a klišta byla POUZE pod obojkem!!! Takže se vracíme ke klasické silně chemické verzi :-(.
Obojky nebo přírodní látky (2013-05-06 07:42:56, Martina) Odpovědět
Ahoj holky,
také jsem zastánce obojků, ale poslední dobou řeším, co začít používat po posledním obojku, co jsme předkoupili v předloňské akci. Čím dál tím více psů i koček umírá na rakovinu a věřím, že také chemické obojky na tom mají svůj podíl.
Nemáte někdo zkušenosti s přírodními látkami jak pro kočky, tak pro psy?
Bio obojky (2014-02-08 14:22:56, Kittanya) Odpovědět
Bio obojky skutečně neobsahují chemická antiparazitika, ale přírodní repelentní výtažky. Slovíčko repelentní je důležité. takový obojek odpuzuje krevsající hmyz (např. klíšťata) a blechy, ale nehubí je. Co se týče reakce výše, že klíšťata byla pouze u obojku. Toto se neobjevuje v případě, že je obojek správně nasazen. Obojky zvířeti neutahujeme příliš u krku, protože toto místo se pak více zahřívá a účinná látka (ať je jakákoli) se drží pouze v tom utěsneném místě a nerozšíří se po těle. Klíště prvním párem nohou vnímá teplotu a i jemné vibrace vzduchu, ale dokáže jimi zjednodušeně řečeno "vycítit" potenciálního hostitele.
Proto se v případě špatně nasazeného (= příliš utaženého) obojku vyskytují právě v těchto místech. některé obojky sa musí "aktivovat" škubnutím. Pokud se tak nestane, je jasné, že nebude nikdy fungovat. Oproti kapkám tzv. "spot-on" obojek potřebuje svůj čas k tomu, aby naplno fungoval (než se rozšíří po celé srsti), proto je možné, že pár dní po nasazení obojku najdeme na zvířeti klíště.
Kittanya (2014-02-08 14:31:14, Kittanya) Odpovědět
Co se týče toho "okamžitého nástuou" jak povídala paní zverimexová. Trošku si to popletla. Ten nikdy není jako u spot - on kapek - okamžitý. Je potřeba počítat s určitou dobou, než se účinná látka roznese po celém těle, neputuje totiž krví, ale srstí a kůží. Účinné látky z obojků Beafar se nedostávají do krevního řečiště, ale roznášejí se na povrchu těla. To jen na upřesněnou.
Ještě jedna rada. Je dobré obojky střídat, protože i klíšťata si umí vytvořit rezistenci na účinnou látku nebo na její koncentraci. Neúčinnost obojku stejně jako nežádoucí vedlejší účinky můžete oznámit (a je to žádoucí) Ústavu pro státní kontrolu veterinárních
biopreparátů a léčiv (uskvlb.cz). Na základě oznámených podkladů a formlulářů může pak ústav nařídit stáhnutí z prodeje, doporučit přehodnocení koncentrace, změnu složení apod.
obojek (2014-04-04 15:42:41, Libuše) Odpovědět
u mojí kočičky obojek Beaphar S.O.S. Flea & Tick Collar zabral do 3.dnů a pak měla pokoj
obojek proti blechám i klíšťatům (2018-05-16 09:49:37, Leroška) Odpovědět
Nám se teda osvědčil obojek https://www.zooo.cz/beaphar-obojek-antipar-kocka-sos-adult-35cm-1ks-P10445/. Máme sice kočku doma, ale stane se, že se dole v chodbě setká se psem a ten jednou blechy měl a hned je měla i ona. Takže pro jistotu kupuju i domácí kočeně.
obojek (2014-04-04 15:40:37, Libuše) Odpovědět
mojí kočičce se objevily blešky, zahlédla jsem cca 3...koupila jsem jí obojek Beaphar S.O.S. Flea & Tick Collar a rovnou jsem jí ho dala aniž bych kočičku vykoupala nebo tak něco...cca 3.den jí vyčesávám a najednou vidím blešky nožkama nahoru
Karcinogenni (2015-06-06 18:10:30, Kp) Odpovědět
Az na toto, ze ten tetrachlorvinphos je prokazane karcinogenni. A pak co pouzit na kocku. Kazda druha vec je toxicka. A ted tohle.
Foresto 100%ní říkají 4 kočky (2015-08-19 22:11:44, Dondi) Odpovědět
Dobrý den, nedá mi to, abych se nepřidala. Máme 4 kočiny. Všechny jsou celé dny a noci venku na chatě - na zahradě, v lese - kde se jim zamane! od dubna do října. Ragdoll, birmy a kočinka domácí. Všichni jsou velcí lovci. Nebudu psát, kolik myší a ptáčků natahali do chaty. Takže naše kočiny nejsou žádní gaučáči, jak se říká o psech. Ale ani jedna ze 4 koček obojek Foresto od dubna (nyní konec srpna) neztratila, ani se nikde díky bohu nezachytila, ani nikdo z nich neměl snahu obojek sundat, nikdo neměl žádnou alergickou reakci. A hlavně: Ani jedna ze 4 koček neměla dosud ani jedno klíště či blechu nebo jinou potvoru!!! Jedině Foresto!
to se máte čím chlubit! (2016-07-02 12:18:02, m) Odpovědět
kolik ptáčků vám kočky natahaly domů! cítíte se dobře? nevadí vám, že v hnízdech pak umírají hlady ptáčata?? zoufale volají rodiče a jsou den ze dne slabší a slabší... já mám 5 koček a od doby, co jsem našla prvního mrtvého ptáčka, tak na den je zásadně zavírám, pouštím je jen v noci.
Barevná legenda komentářů:
maximálně 2 dny staré, maximálně týden staré a starší;aktuálně vybraný komentář
|