|
Komentáře k článku
|
Článek:
Čtyřnohý byznys
Prosperují z lidské neinformovanosti, vydělávají na psech, chovaných jako hospodářská zvířata, zneužívají lidské důvěřivosti nebo soucitu. Kdo? Množitelé, kteří se sami tak rádi nazývají "chovateli". A ačkoliv následující text pojednává o psech a mohlo by se zdát, že s chovem koček je vše v pořádku, opak je pravdou. Situace je u koček ještě horší...
( | poslal: Irena Lukešová | 15.11. 2007 | čteno: 27144x | komentářů: 28 )
|
Komentáře: Nerozumíme si (2007-11-25 22:02:01, Jezecek) Odpovědět
Teď jsme si nerozuměli. Když mluvíme o zvířatech bez PP, myslíme bezpapíráky, kteří jsou nějakým plemenem. V žádném případě nikdo neodsuzuje ty obyčejné venkovské micky ani voříšky.
Odsouzení si zaslouží "chovatelé" zvířat, které vydávají za určité, zpeněžitelné plemeno - a u nich právě hrozí ty nemoci, protože v řízeném chovu se o dědičném zatížení většinou ví a často se to nějak řeší - vyřazováním postižených zvířat ev. nositelů z chovu. No a bezpapíráci jsou potom často potomci takovýchto nemocných zvířat.
Jinak máte pravdu, že mnoho psích a některá kočičí plemena zavání týráním chovem i v papírové variantě.
Sphynx (2007-11-26 05:47:41, Alena) Odpovědět
No tak zrovna plemeno Sphynx nebylo zvoleno jako nejlepší příklad týrání chovem. Pokud já vím tak nevzniklo jako produkt nějakého šlechtění, ale jako přirozená mutace, která byla poprvé objevena u pouličního nalezence v Kanadě a posléze i v dalších zemích a tito nalezenci byli využiti v dalším chovu. Pokud by tato kočka neměla žádnou termoregulaci tak by absolutně neměla šanci venku na ulici někde v Kanadě přežít byť jen jediný den.
sfinx (2007-11-26 09:53:01, Radek) Odpovědět
Psal jsem "v podstatě" bez termoregulace. Samozřejmě že jsem nemyslel úplně bez termoregulace. Nicméně narušenou ji má 100%. Také je zde problém s "netopýřími" ušiskama která se musí neustále čistit od prachu, a v podstatě celá kočka se musí neustále omývat aby se nahradila funkce přirozeného pokryvu srstí. Pokud něco z genetiky znáte, jistě víte že každá neobvyklá mutace ( hnací síla evoluce ) je dílem přírody a ne člověka! Nicméně v přírodě by takto "postižený" jedinec neměl mnoho šancí, a proto by svůj genom populaci nepředal. to jenom člověk se chytne za hlavu a řekne si : " jé ta je ale zajímavá ( nebo co já vím:) ) a začlení ji do chovu. Tedy uměle předá jeho geny dál. Takže tak:) Každopádně sfinx byl jenom příklad z kočičí říše, kterej je možná docela známej. S pozdravem Radek S.
Mě bere čert (2008-05-09 13:03:04, Nadikhindo) Odpovědět
když vidím např. buldoky. To jsou opravdu mrzáčci, i když třeba šampioni. Nebo dogy, které se dožívají osmi let. Nebo peršanky a exotky s tak krátkými čumáčky, že mají problémy s očima, zuby a kdoví čím ještě.
Ale bere mě deset čertů, když vidím tatáž zvířata namnožená nekontrolovaně, tam hrozí ještě větší zdravotní rizika, ať už genetického původu, nebo kvůli nesprávné péči.
Myslím, že celkově by se mělo s množením domácích zvířat brzdit, v zájmu jich samých... a ještě víc by se mělo brzdit s množením lidí (myslím že tak 5 milionů kusů na tuhle planetu je největší milý a zdravý počet)!!! V zájmu jich samých! Já rozhodně děti nechci, PROTOŽE mám děti ráda...
Barevná legenda komentářů:
maximálně 2 dny staré, maximálně týden staré a starší;aktuálně vybraný komentář
|
|
|